Türkler döviz krizinden daha karamsar

Türkiye’nin tüketici güveni bu ay arttı, ancak veriler hala geçtiğimiz Ağustos ayındaki döviz krizinin ardından gözlenen seviyelerin altında kaldığını gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu Perşembe günü yaptığı açıklamada, tüketici güveninin Temmuz ayında 56.5’ten 58.3’e yükseldiğini belirtti. Endeks için 100’ün altındaki herhangi bir rakam gelecekle ilgili karamsarlığa işaret ediyor.

Resmi verilere göre, son dört ayda tüketiciler arasındaki güven, kur krizinin ardından kaydedilen 59.1 ortalamasının altında, ortalama% 56.9 oldu. Ağustos 2018’de 68.2’de, lira büyük para birimleri karşısında düşük bir kayda geriledi.

Veriler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, geleneksel olarak tüketici harcamasından kaynaklanan Türkiye’de sağlıklı ekonomik büyümenin yeniden sağlanmasında hükümeti ile karşı karşıya olduğu görevin altını çiziyor. İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), Haziran ayında sona eren yerel seçimlerde İstanbul belediye başkanının oylamasının yeniden başlatılmasıyla kaybedildi. Seçmenler, ekonominin durumu ve hükümetin istikrarı sağlama kabiliyeti hakkında endişelendiğini belirtti.

Türkiye’nin ekonomisi geçen yılın ikinci yarısında durgunluğa girmiş, hükümetin harcadığı parasal harcama sayesinde yalnızca 2019’un ilk çeyreğinde ortaya çıkmış ve devlet bankalarının ucuz borç vermelerine yardımcı olmuştur. Erdoğan ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, cumhurbaşkanının kayınpederi, ekonomik krizin en kötüsünün sona erdiğini ve ekonominin bu yıl yıllık bazda büyüyeceğini söylüyor.

Ancak iş güveni de baskı altında kalmaya devam ediyor, konut fiyatları reel olarak düşüyor ve sanayi üretimi yıllık bazda 10 ay boyunca düşüş gösteriyor.

İstatistik kurumu geçtiğimiz hafta bildirildiğine göre, Türkiye’de işsizlik oranı üç ay içinde yüzde 12,8 iken Haziran ayına göre 3,1 puan yüksekti. Genç işsizliği yüzde 17,8’den yüzde 23,3’e yükseldi.

Ağustos ayının başında, devlet tarafından işletilen bankalar, işletmeler ve tüketiciler için en son borç alma teşvik programlarını açıkladı. İpotek borç verme faiz oranlarını ayda üçte bir ila yüzde 0,99 oranında düşürdü ve tüketici ve işletme kredileri için borçlanma maliyetlerini düşürdüler. Hareket, merkez bankasının gösterge faiz oranını Ekim ayından bu yana yüzde 24 olan yüzde 24’ten yüzde 19,75’e düşürme kararı aldı.

Erdoğan, Temmuz ayında, ekonomik canlanmayı desteklemek için düşük faiz oranlarına yönelik bir hükümet çağrısına cevap veremedikten sonra merkez bankanın valisini değiştirdi.

Translate »