Mahkeme maliye bakanlığı konulu web sayfalarını engelledi

Cuma günü Türk makamları, Türkiye Ekonomi Bakanı ile Türkiye’nin en büyük sosyal medya platformu olan sözlük biçimindeki tartışma forumu Ekşi Sözlük’teki bir Türk modeli arasındaki ilişkinin doğrulanmamış söylentilerinden bahseden bir başlığa erişimi engelledi.

Erişim yasağı, popüler web sitesinin bazı bölümlerinde, kullanıcılar Türkiye Maliye Bakanı Özge Ulusoy ile Türkiye Maliye Bakanı Berat Albayrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kayındı arasındaki ilişkinin söylentilerini yayınladıktan sonra uygulandı.

Türk haber sitesi Artı Gerçek’nin temyizinin ardından Cuma günü bir İstanbul mahkemesi, “Berat Albayrak ile Özge Ulusoy arasında bir ilişki talep edildi” başlıklı web sayfasına erişimi engelledi.

Bu neden kaldırılmış? Berat Albayrak Özge Ulusoy ne alaka?

Ancak kullanıcılar konuyla ilgili Ekşi Sözlük’te yeni başlıklara rağmen yorum yapmaya devam ettiler.

Erdoğan’ın muhtemel halefi sayılan Albayrak, geçen yıl Hazine ve Maliye Bakanı olarak adlandırıldıktan sonra sık sık televizyon röportajlarında yer alan ya da yeni ekonomik programları ortaya çıkarmak için basın toplantıları düzenleyen Türk siyasetinde oldukça belirgindi.

Ancak, önemli toplantılarda yurtdışındaki performansları bu yılın başlarında yabancı yatırımcılar tarafından elde edildi ve bakan son aylarda daha az öne çıkan bir rol oynadı.

Medya odaklı haber outlet journo.com.tr’ye göre, internet sansürü, hükümetin şu anda 220.000’den fazla İnternet sitesini ve 150.000’den fazla URL’yi engellediği Türkiye’de günlük yaşamın bir parçası haline geliyor.

Türkiye ve Türk yetkililer üzerinde eleştiri yapan web siteleri veya diğer platformlar yetkililer tarafından rutin olarak engellenmekte veya kapatılmaktadır.

Translate »